İGF

“Boynu Bükük Öldüler” eseri dünya prömiyerini Adana’da yaptı

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yılmaz Güney’in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan “Boynu Bükük Öldüler” isimli oyunu sahneledi.ADANA (İGFA) - Adanalı sinema sanatçısı, yönetmen, yazar Yılmaz Güney’in ayn...

16 Eylül 2022 Saat: 17:15
“Boynu Bükük Öldüler” eseri dünya prömiyerini Adana’da yaptı
“Boynu Bükük Öldüler” eseri dünya prömiyerini Adana’da yaptı

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yılmaz Güney’in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan “Boynu Bükük Öldüler” isimli oyunu sahneledi.

ADANA (İGFA) - Adanalı sinema sanatçısı, yönetmen, yazar Yılmaz Güney’in aynı adlı romanından Ali Berktay’ın tiyatro oyununa uyarladığı ve Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği ‘Boynu Bükük Öldüler’ isimli oyunun Dünya Prömiyeri, 15 Eylül 2022 Perşembe günü saat 20:00’da dünya prömiyerini Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Yılmaz Güney’in 1965 yılında Nevşehir Cezaevinde kaleme aldığı Boynu Bükük Öldüler isimli oyunu Ayşe Emel Mesci rejisi ile sahneledi. Oyunun Dekor tasarımını Selim Cinisli, kostüm tasarımını Funda Çebi ve ışık tasarımını Yakup Çartık yaptı.

1960’lı yılların Çukurova’sında ağalık düzenini eleştiren ve ağa tutmalarının yaşantılarını trajik bir şekilde gözler önüne seren iki perdelik oyunun dünya prömiyerine ilgi yoğun oldu.

MESCİ, “YILMAZ GÜNEY’E VERDİĞİM SÖZÜ TUTTUM.”

İki ay süren prova aşamalarından sonra sahnelenen oyunun usta yönetmeni Ayşe Emel Mesci, “Adana gibi sanatla yoğrulmuş bir kentte ve Yılmaz Güney’in şehrinde bu oyunu hazırlayarak, Yılmaz Güney’e 40 yıl önce verdiğim sözü tutmaktan çok mutluyum” dedi.

Genel Sanat Yönetmeni Önder Özcan ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Türk sinemasına ömrünü adamış, hemşerimiz Yılmaz Güney’in yazdığı bir eseri, kendisiyle beyaz perdede yıllarca çalışmış olan değerli yönetmen Ayşe Emel Mesci rejisiyle sahnelemek bizler için son derece önemli. Fransa’da ‘Duvar’ filminin setinde Yılmaz Güney’in yönetmenimiz Ayşe Emel Mesci’ye bu romanı sahnede görmenin kendisi için önemli olduğunu anlatması ve o günlerden bugüne geldiğimizde, bizler tarafından Adana Şehir Tiyatrolarında sahnelenmesi çok anlamlı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’a sanata verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

Ünlü oyuncu Halil Ergün ile birlikte izlediği oyunun ardından sahnede tiyatroculara ve yönetmen Ayşe Emel Mesci’ye çiçek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, memleketi Adana ve Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları adına gururlandığını söyledi ve çok başarılı bulduğu kadroya teşekkür etti.

Oyuncu Halil Ergün de Yılmaz Güney’in eseri üzerinden böylesine muhteşem bir oyunun sahnelenmesinden çok etkilendiğini söyledi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Eko Yaşam Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız