saadet partisi

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Toprak

Vodafone Akıllı Köy’de Patates Denemesi Başarıyla Sonuçlandı

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy’de, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 5 dekarlık bir alanda yürütülen patates denemesinde hasat yapıldı.

1 Eylül 2017 Saat: 11:50
Vodafone Akıllı Köy’de Patates Denemesi Başarıyla Sonuçlandı
Vodafone Akıllı Köy’de Patates Denemesi Başarıyla Sonuçlandı

Patates denemesinde dekar başına 5 tona kadar ürün alınarak önemli bir başarıya imza atıldı.

 

1 Eylül 2017 - Vodafone’un TABİT işbirliğiyle geçen yıl Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirdiği Vodafone Akıllı Köy’de, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 5 dekarlık bir alanda yürütülen patates denemesinde hasat yapıldı. Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Rıza Posacı, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Gün Kırcalıoğlu ve Teknik Personel Dr. Çiğdem Kaya’nın da katıldığı hasat etkinliğinde dekar başına 5 tona kadar patates alınarak önemli bir başarıya imza atıldı.

 

Vodafone Akıllı Köy’de gerçekleştirilen patates denemesini değerlendiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak, tarımda dijitalleşmenin öncüsü olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Günümüzde dijital teknolojiler, tarım için büyük avantajlar sağlıyor. Sadece maliyetleri düşürmekle kalmıyor, çiftçinin ağır yükünü de hafifletiyor. Dijital teknolojiler özel ve büyük çiftlikler haricindeki küçük çiftçilere de yayılabilirse daha verimli ve kârlı bir tarımsal modele geçilebileceğine inanıyoruz. Bu kapsamda, iş ortağımız TABİT ile birlikte Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde tarımsal teknolojilerin aile çiftçiliği yapanlar tarafından kullanıldığı, uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış, dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyünü kuruyoruz. Vodafone Akıllı Köy, içinde bulunduğumuz bilgi çağında geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil bir kırsal yaşam modeli sunuyor. Bu modelle, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücüyle hem tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasını, hem de üreticinin sosyal yaşam standartlarının yükseltilmesini hedefliyoruz.”

 

Vodafone Akıllı Köy’de gerçekleştirilen patates denemesi ile bölgede patates tarımı olanakları ve farklı gübre uygulamalarının etkilerinin araştırılmasını hedeflediklerini belirten Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Gün Kırcalıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu deneme ile bu bölgeye adapte olabilecek patates çeşitleri, gübre uygulamaları hakkında birtakım istatistiki verilere ulaştık. Dünyada 4.000’den fazla patates çeşidi var. Ülkemizde ise 100’den fazla tescilli patates çeşidi üretiliyor. Bu patates denemesi için bölgeye uygun erkenci patates çeşitlerini seçtik. Bu erkenci çeşitlerin 4 tanesi yemeklik, 1 tanesi sanayilik nitelik taşıyor. Gübre uygulaması olarak, turfanda patates üreticilerimizin benimsediği gübre uygulaması ile yavaş salınımlı akıllı gübre uygulamalarını birlikte değerlendirdik. Konvansiyonel gübre uygulamalarında özellikle azotlu gübrelerin toprakta birikimi söz konusu oluyor ve yeraltı suları kirleniyor. Buna karşın akıllı gübreler vejetasyon süresince toprağa yavaş karışıyor. Başka bir deyişle, çevre dostu bir nitelik taşıyor. Yüksek maliyetli olmaları nedeniyle henüz üreticiler tarafından benimsenmemiş olan akıllı gübreler konusunda bugüne kadar ülkemizde kapsamlı araştırmalar yürütülmedi. Sonuç olarak, bu patates denemesi ile bölgede patates tarımının yapılabileceği ortaya koyuldu ve akıllı gübre uygulaması ile teknolojik bir ürün tanıtıldı. Tek yıllık sonuçlara göre bölgede turfanda patates tarımı için ümit olduğu görülüyor. Ancak, bu verilerle çok kesin yargılara varmak sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle, araştırmalara devam edilmesi gerekiyor. Patatesin en önemli sorunu pazarlama sorunu. Bu bölgenin turistik bölgelere yakın olması sebebiyle üretilecek patatesin pazarlamasının da rahatlıkla yapılabileceği, çiftçinin bu üründen gelir elde edebileceği görüşündeyiz.”

 

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. ise şu açıklamayı yaptı:

“İleri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanakların kırsalda aile çiftçiliğiyle buluşturularak, küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılmasını hedefleyen Vodafone Akıllı Köy projesi ile çiftçilerin yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı alanlarda inceleme yapabilmelerini ve anlattığımız teknikleri, teknolojileri bire bir uygulayabilmelerini amaçladık. Somut çalışmalar ve örnekler ile çiftçilerin bakış açısında ve bilgi birikiminde etkin bir değişim sağlayabileceğimize inanıyoruz. Vodafone Akıllı Köy için Aydın’ı seçme nedenimiz ise bu bölgedeki ürün çeşitliliğinin yüksek olması. Aydın ülkemizdeki bitkisel üretim çeşitliliğinin yüzde 93'üne sahip. Birkaç ürün dışında her şey yetişiyor. Bu da bize iyi bir örnekleme alanı sunuyor. Bu noktada Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile görüşmelerimiz sonrasında patatesin de bu bölgede denenebileceği ve başarılı olması durumunda çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı oluşturabileceği konusunda hemfikir kaldık. Daha sonra ürünü 5 dekarlık bir arazide denedik. Deneme sonuçları bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu yıl bizim için fikir vermesi açısından önemli bir yıldı. Daha net ve verimli sonuçlara ulaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çiftçilerin de kendi arazilerinde patates tarımı yapabileceklerini ve turistik bölgelere yakın olmaları sebebiyle rahatlıkla pazarlayabileceklerini bu araştırmalar sonucunda gözlemleyebildik.”

 

Yeni nesil kırsal yaşam modeli

Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı ve üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi tek bir hedef haline getiren yeni nesil bir kırsal yaşam modeli sunuyor. Bu modelde, ileri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanaklar kırsalda aile çiftçiliğiyle buluşturularak, küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılması hedefleniyor.

 

Günümüzde teknoloji, tarım için büyük avantajlar sağlıyor. Sadece maliyetleri düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda çiftçiliğin ağır yükünü de hafifletiyor. Bu teknolojilerin özel ve büyük çiftlikler haricindeki küçük çiftçiler arasında da yayılması durumunda hem daha sürdürülebilir hem de daha kârlı bir tarımsal modele geçilmesi mümkün olacak. Bu bağlamda, Vodafone Akıllı Köy 147 milyar TL seviyesindeki tarım ekonomisini teknolojinin yardımıyla artırmayı tetikleyecek modeli ortaya koyuyor.

 

Bugün Türkiye'de 3 milyonu aşkın çiftçi yaşıyor. Aileleriyle birlikte bu rakam 10 milyonunüzerine çıkıyor. Diğer yandan, Türkiye’de nüfus yaş ortalaması 27 iken, çiftçi yaş ortalamasının 54 olduğu görülüyor. Vodafone Akıllı Köy ile sağlanacak sosyal inovasyon sayesinde tarımın genç nesillere aktarılan saygın bir meslek haline gelmesi amaçlanıyor.

 

10 yılda 23 milyon TL’lik yatırım

Toplam 298 dönüm araziye yayılan Vodafone Akıllı Köy projesi için 88.400 m2’lik bitkisel üretim alanı, üst kullanım hakkıyla birlikte 25 yıllığına Koçarlı Belediyesi’nden kiralandı. Diğer yandan, 26.000 m2’lik mera alanı, Aydın Valiliği, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kasaplar Köyü halkı tarafından 5+5 yıllığına ıslahı ve bakımı karşılığı proje kullanımına verildi. Vodafone Akıllı Köy için tüm iş ortaklarının katkılarıyla 10 yıldayaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

Altyapı çalışmalarına 2015 yılında başlanan Vodafone Akıllı Köy’de, modern meyvecilik alanı, tül altı sebzecilik alanı, modern sera uygulamaları, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu, soğuk hava tesisi, toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera (otlak) alanı gibi tarım teknolojisinin uygulanacağı alanlar ile birlikte izleme ve takip merkezi, su ve gübre yönetim merkezi, hayvan besleme ve yönetim merkezi, çiftçi karar destek merkezi, yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları, deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesisleri gibi bölümler olacak. Vodafone Akıllı Köy’de kurulacak bu modelin domino etkisiyle Anadolu’ya yayılarak Türkiye’deki tüm köy ve kırsal yerleşkelere ulaşması hedefleniyor.

 

Toplam üretimde %10 artış hedefi

Vodafone Akıllı Köy’de 4 yılda sürdürülebilir bir yapının oluşması hedefleniyor. Bitkisel üretim maliyetlerinde %20, hayvancılık maliyetlerinde %22 tasarrufun yanı sıra hayvancılıkta %30 gelir artışı, toplam üretimde ise %10’luk artışın öngörüldüğü Vodafone Akıllı Köy projesiyle, 2 yılda hane başına gelirin yılda yaklaşık 40 bin TL artacağı tahmin ediliyor. Tarımsal sulamada en az %20 tasarrufun hedeflendiği projeyle, yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğinin de önüne geçilecek. Vodafone Akıllı Köy’de doğa dostu iyi tarım teknolojileriyle yapılan kavun hasadında sadece 2 ayda dönüm başına 10 ton kavun alınarak kavun üretiminde %150 verimlilik artışı sağlandı.

 

Akıllı teknolojilerle hayat kolaylaşacak

Türkiye’nin ilk teknoloji uygulama köyü olma özelliğini taşıyan Vodafone Akıllı Köy’de, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin her noktasında kullanılan cihazlar akıllı hale gelecek, tüm faaliyetlerde otomasyon sistemleri ve ölçümler mobil cihazlar üzerinden yönetilecek ve nitelikli veri tek merkezde toplanacak. Vodafone Akıllı Köy’de sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre yönetim otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, pedometre, erken uyarı sistemi gibi Nesnelerin İnterneti uygulamaları ile çiftçilerin hayatı önemli ölçüde kolaylaştırılacak. Bu kapsamda:

  • Akıllı sulama otomasyonu ile sulama işlemlerinin cep telefonu üzerinden tek tuşla istenilen gün ve saatte uzaktan yönetilip takip edilmesi sağlanacak.
  • Arıcılıkta GPS Takip Sistemi sayesinde kovanların takibi yapılabilecek.
  • Akıllı kapı, güvenlik sistemleri ve toplu sağım ünitesi ile hayvancılık daha kolay hale getirilecek.
  • Akıllı ev çözümleri ile çiftçinin hayatı kolaylaştırılacak. Elektrik ve ısı yönetiminin cep telefonu üzerinden yönetilmesi sağlanarak hanelerin dijitalleşmesine katkıda bulunulacak.
  • Akıllı cihazlar ile bilgiye anında erişim sağlanacak.

Vodafone Türkiye hakkında

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 30 Haziran 2017 itibariyle hizmet sunduğu 22,8 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir. Türkiye’nin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 20 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir. Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

 

TABİT hakkında

TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. teknolojinin etkin kullanımı ile çiftçinin nitelikli bilgiye erişebilmesini, verimliliğini artırmayı, kârlı üretim yapabilmesini sağlamayı ve sonuç olarak kırsaldaki yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir inovasyon şirketidir. TABİT, gerçekleştirdiği iş modellerinde teknolojiye dayalı Tarımsal Eğitim, Sosyal Sorumluluk Projeleri, M2M, IoT, IOS, Android Uygulamalar, SMS, MMS, Web Destekli Eğitim ve Tarımsal Teknolojileri de içine alan bir yapı ile çalışmaktadır. TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım’dır.

 

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, “Zirai Araştırma Enstitüsü” olarak 1963 yılında kurulmuş, yine aynı yıl kurulan “Bitki Araştırma ve İntrodüksiyon Merkezi” ile birleşmiştir. 1987 yılından bu yana Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü adıyla, Ege Bölgesi ve ülkemize yönelik tarımsal araştırma faaliyetleri yürütmektedir. ETAE, ulusal düzeyde kamu kurumları ve özel sektör destekli projelerde yer almakta, uluslararası düzeyde ise FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), IPGRI (Uluslararası Bitki Genetik Kaynakları Enstitüsü), ICARDA (Uluslararası Kurak Alanlar Tarımsal Araştırmalar Merkezi) ve CIMMYT (Uluslararası Buğday ve Mısır Geliştirme Merkezi) gibi merkezler ile işbirliği yapmaktadır.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
GTÜ  Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge Serası Açılıyor

GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge Serası Açılıyor

 

Eko Yaşam Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

afyon escort alaçatı escort alanya escort aliağa escort trabzon escort anamur escort amasya escort uşak escort antalya escort balıkesir escort bartın escort beldibi escort bodrum escort bergama escort bursa escort çamyuva escort çanakkale escort çankırı escort çeşme escort dalaman escort datça escort dikili escort tekirdağ escort ağrı escort gazipaşa escort gölbaşı escort hatay escort içmeler escort ısparta escort kaş escort kayseri escort kemer escort gebze escort konya escort manisa escort marmaris escort menemen escort mersin escort milas escort muğla escort denizli escort osmaniye escort aydın escort eskişehir escort samsun escort sarıyer escort sincan escort sivas escort tekirova escort edirne escort yalova escort pendik escort tire escort torbalı escort tokat escort bolu escort kilis escort kütahya escort izmit escort artvin escort çorum escort elazığ escort görükle escort düzce escort adıyaman escort