chp iyi parti

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hava

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Sivas'ta

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Derviş Eroğlu bir dizi programa katılmak üzere Sivas'a geldi.

6 Haziran 2014 Saat: 13:44
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Sivas'ta
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Sivas'ta

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Derviş Eroğlu bir dizi programa katılmak üzere Sivas’a geldi. Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, "Türkiye ne kadar güçlüyse Rumlarla müzakere masasında o kadar güçlü oluyoruz" dedi.

İstanbul’dan Türk Hava Yolları’na ait uçakla Sivas Nuri Demirağ Havaalanı’na gelen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu; Sivas Valisi Alim Barut, TBMM Meclis İdare Amiri Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Kıbrıs gazileri karşıladı.
Karşılamanın ardından Sivas Valiliğini ziyaret eden Eroğlu, burada valilik şeref defterini imzaladı. Vali Barut, konuk cumhurbaşkanına ziyaretin anısına Selçuklu sembolü olan Çiftbaşlı Kartal hediye etti.

Vali Alim Barut'un kent hakkında çeşitli bilgiler verdiği Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasında, “İlk defa Sivas'a geliyorum. 4 Eylül'de Atatürk'ün Sivas'a gelmesi ve kongreyi burada yapması bizim çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, kitaplardan okuduğumuz bilgilerdir. Biz de Kıbrıs'ta mücadeleyi sürdürürken tabii ki Atamızın mücadelesinden örnekler aldık ve Kıbrıs'ta Türk devleti kurma mutluluğuna eriştik. Uzun yıllar mücadele ettikten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti noktasına gelebildik. Biliyorsunuz, Rumlar bizi 11 sene vatansız yaşamaya mahkum etti, dünya da izledi. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sınırlarına sahip bir devlet sahibiyiz şu anda. Tabii müzakereleri bir anlaşma olur düşüncesiyle sürdürüyoruz. Takdir edersiniz ki müzakereler çok uzadı. 1963'te cumhuriyetten dışlandıktan sonra 1968'de Denktaş ile görüşmeler başladı ama varılan mutabakat Makaryoslar tarafından reddedildi. 1977'de artık taraflar bir araya gelebildi. O mücadeleyi örnek alarak biz de halkımızı o yönde teşvik ettik. Biraz uzun sürdü ama sabrın sonu selametle noktalandığı için memnunuz. İnşallah Kıbrıs'ta bir anlaşma yapabiliriz, anlayışı içerisinde 1968'den bugüne kadar 46 yıl hep müzakerelerle geçti. Bizim gençliğimiz hep olayların içerisinde geçti. Ömrümüz hele bu olaylar içerisinde geçiyor. Dünya gerçekleri yavaş yavaş görür diye düşünüyoruz çünkü uzlaşma istemeyen bir tarafla karşı karşıyayız. Çözüm iradesi karşınızda yoksa bir anlaşmaya varmanız mümkün değil. Biz ve Türkiye anlaşmadan yana olduğumuzu, geçmiş genel sekreterlerin ortaya çıkardığı anlaşma metinlerini kabul ederek dünyaya gösterdik. Rumlar hala 'hayır' ile müzakere masasında oturuyor. Güçlü Türkiye bizim elimizi güçlendiriyor müzakere masasında. Türkiye ne kadar güçlüyse biz de o kadar rahat oturuyoruz. Önerilerimizi o şekilde sunarız veya Rum önerilerini kendimize özel değerlendirme imkanımız vardır. İnşallah Sivas'a geliş ve gidişten sonra önceki müzakerelerde bir yere varırız” dedi.

Kendisini karşılamaya gelen Kıbrıs Gazileriyle görüştüğünü ve o günleri yaşadıklarını belirten Eroğlu, "Türkiye ile kader birliğimiz var çünkü aynı coğrafyada, birbirimize yakın coğrafyada oturuyoruz ve milli bir davayı ana vatan Türkiye ile birlikte savunuyoruz. O bakımdan şanslıyız ama artık müzakerelere bir son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 1959-1960 Londra Anlaşmalarıyla bir anlaşmaya varıldı. İlk görüşme o zaman. 1960'tan, 63'ten beri mücadele içindeyiz. Ömrümüz bu mücadeleyi izleyerek ve içinde geçti. Benim halkımın beklediği huzur ve gücen içerisinde yaşayacağı, Türkiye'nin garantisinin devam edeceği iki ayrı bölgede iki halkın yan yana yaşayacağı bir anlaşma; bütün uğraşımız bu yöndedir. İnşallah buluruz diye düşünüyorum ama çok şükür güçlü bir Türkiye ana vatanımız var, bizim de güvencemiz bu. Rumların da istediği bu güvenceden mahrum olmamız. Bir Türk askerinin, Türkiye'den gelen tek bir kişinin Kıbrıs'ta kalmaması şeklinde önerileri var, bundan da çekinmiyorlar. Bunu söylemekten de çekinmiyorlar. İnşallah bizim düşündüğümüz gibi bir anlaşmaya varırız” şeklinde konuştu.

Eroğlu daha sonra, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahrettin Celalettin Sağır’ı basına kapalı olarak ziyaret etti. Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık’ı ziyaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun temasları gün boyu devam edecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Kirazlıyayla’da orman katliamı sürüyor: Siyanür Havuzlarının temeli atılmaya başlandı

Kirazlıyayla’da orman katliamı sürüyor: Siyanür Havuzlarının temeli atılmaya başlandı

 

Eko Yaşam Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız