chp iyi parti

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekolojik Yaşam

Çiftçi-Sen: Dünya Küçük Çiftçiler Günü 14 Mayıs değil, 17 Nisan’dır

"Eldorado dos Caracaj’da şirket ve devletin güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğramış, 19 MST üyesi acımasızca katledilmiştir. Bu nedenle 17 Nisan’ı Çiftçi Mücadele Günü olarak ilan etmiştir.”

17 Mayıs 2020 Saat: 19:03
Çiftçi-Sen: Dünya Küçük Çiftçiler Günü 14 Mayıs değil, 17 Nisan’dır
Çiftçi-Sen: Dünya Küçük Çiftçiler Günü 14 Mayıs değil, 17 Nisan’dır

Çiftçi-Sen Genel Başkanı Ali Bülent Erdem ve Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, tarımda gelinen noktada iki farklı gıda sistemi söz konusu olduğu belirtilerek, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyon olduğu vurgulandı.

TM  Çiftçilerin mi şirketlerin mi dostu?

Çiftçi-Sen’in, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs’ın Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmasına ilişkin açıklamasının tamamı şöyle:

“Neoliberal politikaların tüm Dünya’da hakim olmaya başladığı 1984 yılından bu yana Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Uygulanan tarım politikalarıyla şirketlerin önü açılırken, küçük çiftçiler yok ediliyor.  Şirketlerin varlığı küçük üreticileri boğuyor. Bu politikaların sonucu olarak  bir yanda şirketler, diğer yanda ise kazanmayan, mesleklerini topraklarını kaybeden, sözleşmelerle şirketlere bağlanan, çiftçilik bilgileri değersizleşen, tohumları yasaklanan küçük çiftçiler, aile tarımı yapanlar, köylüler var.

Nixon döneminin tarım bakanı 1970’lerde “Büyüyün ya da çıkın” , Trump’ın bakanı  “büyükler büyür, küçükler gider” diyor. Eski tarım bakanı Mehdi Eker benzer ifadeyle  “Ya köylüler şirketleşecek ya da şirketler tarım yapacak.” demişti. 

Çay Genelgesi Valiliklere Gönderildi: Çay üreticileri karar için ne niyor?

Gelinen noktada iki farklı gıda sistemi söz konusu. Birincisi: ekolojik sistemi tahrip eden, endüstriyel temelli, kar amaçlı, petrole dayalı, şirketlerin gıda sistemi. İkincisi: halkların kendi kültürlerine uygun, doğayla uyumlu tarım ve gıda sistemlerini belirleme hakkına sahip olduğuna inanan halkın gıda sistemi, gıda egemenliği.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyondur. Küçük çiftçilerin kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur. 

Yaş Çay alım fiyatına üreticilerden sert tepki

Dünyanın küçük çiftçileri 1996 yılında beri 17 Nisan’ı Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü olarak belirlemiştir. 1996 yılının 17 Nisan’ında MST’li  (Brezilya Topraksız İşçiler) üyeleri toprağa erişmek, tarım reformu yapmak için verdikleri meşru mücadele sırasında Eldorado dos Caracaj’da şirket ve devletin güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğramış, 19 MST üyesi acımasızca katledilmiştir. Bu nedenle küçük çiftçilerin küresel örgütü  La Via Campesina  17 Nisan’ı Çiftçi Mücadele Günü olarak ilan etmiştir.”

Kaynak: https://k2haber.com.tr/

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Kirazlıyayla’da orman katliamı sürüyor: Siyanür Havuzlarının temeli atılmaya başlandı

Kirazlıyayla’da orman katliamı sürüyor: Siyanür Havuzlarının temeli atılmaya başlandı

 

Eko Yaşam Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız