saadet partisi

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hayvan

Kocaeli Büyükşehir’den Çiftçiye Tarımsal Destek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin çiftçiye sağladığı Tarımsal Destek, ayını zamanda hayvancılık faaliyetini artırdı.

6 Şubat 2016 Saat: 15:17
Kocaeli Büyükşehir’den Çiftçiye Tarımsal Destek
Kocaeli Büyükşehir’den Çiftçiye Tarımsal Destek

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’ndeki hayvancılık faaliyetlerine Muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşları Daire Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü bünyesinde katkı sağlıyor. Bu kapsamda Kocaeli genelinde faaliyet gösteren çiftçilere, hayvancılık kredilerinin alınması, modern hayvancılık tesis projelerinin hayata geçirilmesi, ilimiz şartlarına uygun verimli hayvan ırklarının seçimi gibi birçok konuda çalışmalar yapılıyor.Bilimsel ve teorik yöndeki çalışmalar ile hayvancılık sektöründeki değişimin önünü açılıyor.

 

BÜYÜK İŞLETMELERİN ÖNÜ AÇILDI

Değişimin önünün açılması ile birlikte hayvancılığın gelişimini engelleyen kapalı imar alanının da değişmesi sağlandı. 2011 yılında 750 metre kare olan tarımsal işletmelerin kapalı alan imar şartı, hazırlanan hayvan barınakları raporu ile Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu tarafından arazinin yüzde 35’i şeklinde değiştirildi. Yapılan değişiklik sonrası büyük ve modern hayvancılık işletmeleri kurulmaya başlandı.

 

KOOPERATİFLEŞME ÇALIŞMALARI

Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatifleşme konusunda hayata geçirdiği öncü çalışmaları ile çiftçilerin birlikler oluşturmaları sağlandı. Böylece emek ve ürünün gerçek değerinin bulunması ve dayanışma içinde bir çalışma ortamı sağlandı. Öte yandan hayvan ölümlerine yol açan hastalıklara karşı yapılacak önlemlerin aktarıldığı, verimin artırılmasının amaçlandığı eğitim ve ziyaretler gerçekleştiriliyor. Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimlerin sayesinde yürütülen eğitimler ile çiftçilere yeni bilgiler sunularak hayvancılık faaliyetlerinin kalitesi de arttırılıyor.

 

İVME KAZANDI

Manda ve hindi yetiştiriciliği destekleme projeleri, arıcılık çalışmaları gibi birçok farklı çalışmalar yürütüldüğü hizmetler ile 2010 yılında 68 bin olan büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılı sonu itibari ile 133 bin sayısına ulaştı. Yüzde yüze yakın artışın sağlandığı büyükbaş hayvancılıktaki artış, küçükbaş hayvancılık sayısında da görüldü. Yine 2010’da 46 bin olan küçükbaş hayvan sayısı yaklaşık yüzde 110 artarak 108 bin sayısına ulaştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Cengiz Holding'in ÇED toplantısı yaptırılmadı, toplantı iptal edildi

Cengiz Holding'in ÇED toplantısı yaptırılmadı, toplantı iptal edildi

 

Eko Yaşam Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız